Politiet modtog en anmeldelse kl. 03.52 om et igangværende tyveri på Darupvej i Roskilde, hvor nogle unge mænd var i færd med at stjæle flagstænger. Flagstængerne var opstillet langs vejen i forbindelse med dyrskuet.
De unge mænd, heriblandt en fra Dianalund, havde taget flagstængerne til deres campingområde. Da en politipatrulje ankom til stedet, forsøgte de at løbe væk, men vendte frivilligt tilbage efter at være blevet råbt an af betjentene.
De tre 18-årige mænd, som også kommer fra Store-Merløse og Ringsted, erkendte at have skåret strips over, der holdt to flagstænger, og flyttet dem ved hjælp af en vinkelsliber. Vinkelsliberen blev smidt ind i en busk i nærheden.
Alle tre blev sigtet for tyveriet, og de to flagstænger blev leveret tilbage til deres oprindelige plads.